Kayakfishing

Vítejte ve světě Kayakfishingu

Již dlouho hledáte kvalitní rybářský kajak a bojíte se zeptat? Trávíte spousty hodin vybíráním a vlastně ani nevíte jaký rybářský kajak bude pro vás ten vhodný?

Tak to jste tady správně! Zde se dozvíte nejdůležitější věci o kayakfishingu a o všem, co dělá rybářský kajak rybářským kajakem. Probereme zde základní typy, materiály, doplňky, výhody/nevýhody a celkově vše, co by vás mohlo zajímat.

Cena rybářského kajaku?

Začneme netradičně, a to rovnou u ceny. Je to prakticky bod výběru, který každý řeší víc než věci na kterých zaleží daleko víc, jako jsou důvody proč tomu tak vůbec je a jaký je rozdíl mezi levným a drahým kajakem.

Proč jeden rybářský kajak stojí kolem 20000,- a jiný podobný třeba 45000,-?

Jedná se o to, že kajaky se vyrábí po celém světě a použití různých materiálů, příslušenství a patentů ovlivňuje jejich výslednou cenu.

Přední výrobci a kayakářské firmy jako Jackson Kayak(USA)Native Watercraft(USA)Feel Free(Thailand), vyrábí kajaky z kvalitních plastů HDPE (+ speciální příměsi), což je plast s vysokou hustotou, který se vyznačuje těmito aspekty: chemicky odolný, bez zápachu, vhodný pro přímý styk s potravinami, netoxický, recyklovatelný, nepropouští vodu, minimální propustnost vodních par a pachů, vysoká odolnost vůči oděru a v neposlední řadě tyto firmy do plastu přidávají speciální látku, aby kajak pod nátlakem UV záření neztrácel svou barvu, tvar a postupem času tento materiál neměnil svou strukturu „nekřehnul“. 

Jedná se o materiál, který znatelně určuje cenu. Jako například: kdyby si člověk vybíral mezi bronzem a zlatem. Jedná se stále o „kovy“, ale cena a využití je zcela odlišné. 

Také tím naznačuji, že kvalitní surovinu nebo produkt alá zlato v ceně bronzu rozhodně nepořídíte.

Za zmínku také stojí, že tloušťka stěny kajaku je také u „dražších“ kajaků úplně jiná než u levnější výroby. 

Další přidanou hodnotou je, že renomované  firmy mají teamy jak profesionálních designerů kajaků, kteří se o vývoj starají několik let pod přísným výrobním cyklem a výstupní kontrolou, tak mají profesionální rybáře, kteří pomáhají při vývoji „kam se co dá“ aby na kajaku bylo vše při ruce a plně využitelné pro rybaření z kajaku z uživatelského hlediska nás rybářů.

V neposlední řadě cenu určuje také řada vynálezů a vylepšních s právní ochranou (tzv. patentů) , které daná společnost vlastní a stála jí nemalé náklady na vyvoji, testováních a uvedení v život. Jedná se o patenty sedaček, paluby kajaků, dna kajaků, šlapadel a dalších vychytávek. Tyto patenty dávají kajaku výbornou stabilitu, tracking, pohodlí, manévrovatelnost a rychlost.

Tohle jsou aspekty, které dělají rybářský kajak rybářským kajakem, nikoliv pouze plavidlem.

Levné kajaky se momentálně nejčastěji vyrábí jako většina věcí v Číně.

Tady prakticky neplatí nic, z toho co zmiňuji v předešlém článku a tím pádem se na tom všem odráží také cena plavidla nikoliv rybářskému kajaku. 

Tyto rádoby kajaky vyrábí lidé, co si řeknou: „hurá je populární kayakfishing“, tak budeme vyrábět rybářské kajaky. Z tohoto důvodu to vyrábí hlavně tak, že si „myslí“, že to jak to dělají, tak je asi správné jelikož to kopírují bez přemýšlení, z fotek od předních značek.

Co se týče materiálu, tak zde se kajaky vyrábí už bez příměsí speciálních materiálů a z plastu pouze třídy LDPE, což je plast s nízkou hustotou, tím pádem křehký plast, který zdaleka nevydrží to, co HDPE plast. Dále LDPE časem ztrácí pevnost, tak se mohou  objevit praskliny, do kterých následně poteče voda a nebo se zhroutí klenba kajaku a ten pak zůstane v divném patvaru, který bude mít otřesné nebo dokonce nulové využití na vodě. Čínští výrobci samozřejmě uvádí, že vám vyrobí  kajaky také z plastu HDPE, což velmi dobře a z vlastních zkušeností víme, že rozhodně není pravda. 

Ve výrobě s příplatkem pouhých 5 dolarů vám vyrobí místo LDPE HDPE plast, což je holý nesmysl když tyto materiály jsou cenově totálně odlišné viz bronz / zlato. Tuto cenu si patrně účtuje člověk, co to max za avizovanou cenu 5 dolarů změní na papíře z LDPE na HDPE. Z vlastní zkušenosti víme, že to je past na zákazníka, aby se prodalo „něco“ co „ono“ není. A jak toto případně vyřešit? Nijak! Zkuste reklamovat nebo se soudit do třetí země nebo vracet zboží, závěr si uděláte asi sami kolik by co stálo a ve finále by kajak vyšel na astronomickou sumu, který vám stejně zůstane a ničeho se nedomůžete.  

V naší nabídce tyto kajaky také naleznete a to v kategorii nebo pod značkou Zander. Tyto kajaky se spíš snažíme lidem rozmluvit, ale když budete mít jednu až dvě vycházky za rok, tak to určitě může stačit.

Rozhodně poměr cenu / výkon zde nehledejte. Ale spíše levné „plavidlo“.

To by bylo asi úvodem vše poněvadž tohle je nejpodstatnější část informací, které každý řeší úplně na začátku.

Pokud jste dočetli až sem a chtěli byste poradit při výběru kajaku napište nám na mail, který naleznete v kontaktech a nebo zavolejte na číslo 602 158 002.

Jestli chcete jít do ještě větších detailů a zůstat u psané formy, tak pokračujte ve čteníJ.

Rybářské kajaky se liší od klasických kajaků prakticky vším, dnem, palubou, šířkou, a celkově tvarem.

Kajaky se dělí na typy Sit-On-Top a Sit-Inside. V předkladu něco jako Sedíš-Na a Sedíš-V.

Tedy Sit-On-Top znamená, že člověk sedí na pontonu. Tím pádem se jedná o kajak, který je upečen ze dvou dílu a následně spečen dohromady. Kajak je tak dutý a u většiny modelů se dá využít  vnitřku jako úložných prostor pro různé vybavení, takže se z kajaku může stát „rakev“ na auto. To obzvláště oceníte pokud jezdíte na delší výpravy. Tyto kajaky , pokud se náhodou převrátí, tak se z pravidla nepotopí a zůstanou plavat na hladině. 

Sit-Inside znamená, že člověk sedí uvnitř, tedy jako v klasickém kajaku. Nicméně tento kajak má úplně jinak tvořené dno, proto nehledejte souvislost  s klasickým kajakem, na kterých se sjíždějí naše řeky. Tady ta  možnost, že se kajak potopí, již existuje, když ho rybář převrátí, ale zase u předních firem ani tento typ kajaku nepotopíte i když ho naberete plný vody. Zase je to o kvalitách výše jmenovaného materiálu a hlavně tloušťka stěn.

Dále se kajaky dělí na pádlovací, kde se člověk pohybuje pomocí pádla a šlapací, kde se pohybuje šlapáním jako na kole. Většinou se jedná o šlapací systém, který má každá firma svým způsobem patentovaný a každý šlapací pohon se rapidně liší. 

Kajaky se vyrábí v různých šířkách i délkách. Kdy délka kajaku umocňuje stabilitu. Takže když je kajak dlouhý třeba 380 cm a má šířku 88 cm, tak kajak co má 430 cm a šířku 84 cm bude stabilnější. Zároveň i delší kajak bude rychlejší a pohodlnější, naopak bude mít horší manévrovatelnost. 

Rozdělovat se kajaky mohou na říční, jezerní, přímořské, mořské či na různé kombinace. Takže kombinací, jaký kajak vybrat může být několik. 

Jaký rybářský kajak tedy vybrat?

Každý kajak je jako oblečení a člověk by si měl vybrat velikost takovou, která mu bude vyhovovat. Tím pádem, když je někdo „XL“ a má 100 kg+ je nesmysl, aby si kupoval 10 stopý kajak (Pozor! Je pár výrobců kde 10 stopý kajak unese velké chlapy, Native WatercraftFeel Free), který je pro velikost lidí „S“ a je tak kajak dělaný pro menší postavy / děti / ženy.

Tady správně musí poradit prodejce, co je pro vás vhodné a proč byste měl vybrat právě takový kajak. Setkal jsem se s tím, že prodejce doporučil zákazníkovi kajak, který byl ve velikosti takové, že se musel kajaku prakticky neustále přizpůsobovat a z tohoto důvodu se pohodlí a pocit volnosti z kayakfishingu nedostavil. Dotyčný hodnotil celou problematiku slovy, že kayakfishing je hrozá hloupost  a není to tak, jak to viděl na Youtube videích a jak očekával. Po menším přesvědčování a půjčení kajaku jiné kvality a samozřejmě ve velikosti jako daný rybář měl mít, tak tento muž okamžitě svoje tvrzení rázem změnil a vykouzlil mu úsměv na rtech, že je to přesně to, co od kayakfishingu očekával.

Takovýchto případů bylo nespočet a takovýchto zákazníků bylo opravdu hodně.  

Rád bych tím poukázal na věc, že se nevyplatí kupovat kajak  jen kvůli tomu, že je o něco levnější i když je kratší. Platí tady velmi dobré a známé pravidlo „Nejsem tak bohatý abych si kupoval levné věci“.

Nekupujte tedy „něco“ v záblesku slev a nízkých cen  jen, že je to levné přesvědčte se o tom, že daná věc je dělaná vám na míru a pro vaše pohodlí a nejlepší zážitek. Další dobré přirovnání je to, že když budete velikostně „XL“ nekoupíte si levné tričko ve velikost „S“. Ano do trička velikosti „S“ se narvete, ale s jakým pohodlím a komfortem?  Navíc v tom budete vypadat jak idiotJ. To samé platí při výběru kajaku.

Každoročně jsme zváni na mezinárodní summit v Evropě jako vážení hosté abychom viděli novinky, které se budou uvádět na trh. Máme možnost si kajaky vyzkoušet a kolikrát také můžeme pomoci s dalším vývojem, když se jedná ještě o prototyp kajaku. S hrdostí můžeme říct, že několik kajaků od značky Jackson Kayak jsou vyrobeny s naší pomocí. Kayaky prodáváme desátým rokem a jsme považováni za špičku prodejců v Evropě.

Jak objednávat příslušenství ke kajaku?

Zde za zmínku stojí určitě to, že spoustu příslušenství jsme nadesignovali a prodává se po Evropě. Jedná se o pádla, popruhy na přikurtování kajaku na střechu auta, plovací vesty, oblečení na kayakfishing, bedny na nástrahy s držáky prutů, držáky prutů, trolejky, nakládače na auto a další různé doplňky.

Každý začínající rybář na kayaku bude potřebovat pádlo, kotevní systém, popruhy na přikurtování kajaku a plovací vestu. Doplňků a dalších věcí může být strašidelně hodněJ, ale to bych nechal už čistě na osobní debatě. 

S příslušenstvím k rybářskému kajaku máme dlouholeté zkušenosti a na našem e-shopu nabízíme pouze ověřené výrobky, které sami používáme. Můžete si u nás objednat spolu s kajakem také echoloty, pádla, kotevní systémy, oblečení, vhodné plovací vesty a další vychytávky.

Pokud máte zájem o montáž příslušenství na váš rybářský kajak, tak můžete rovnou s objednávkou kajaku objednat i montáže echolotů a sond, kotevních systémů, dodatečných držáků a dalších komponentů. Pokud se chcete ujistit, že vše bude správně namontováno, neváhejte nás kontaktovat.

S výběrem kajaku vám pomůžou informace, které najdete buď přímo zde na e-shopu, a nebo také v rozšířené verzi na portálu www.kayakfishing.cz,kde najdete články z výprav, recenze kajaků od našich specialistů, soutěže a další prvky.

Velmi rádi vás také přivítáme na našem skladě, kde vám vše ukážeme naživo. Můžete se také ihned svézt na testovacích modelech, a to na našem revíru www.pokutnik.cz

Specialista na výběr kajaku Vít Bardon telefon +420 602 158 002 email bardon.vit@gmail.com

Těšíme se na vás, kolektiv kayakfishing.cz

 

 


Top